چهارشنبه, 1 آبان 1398 English
         

عنوان : یادداشت | شه بخش گرگیج نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها
زير عنوان : كلنگ زنی های بی فرجام بیمارستان 64 تخت خوابی شهر پلان

درست 28 سال پیش گلنک زنی بیمارستان 64 تخت خوابی بیمارستان شهر پلان سیستان بلوچستان به زمین زده شد اما تا کنون بعد از چندین بار گلنگ زنی بی فرجام به حال خود رها شده است.

 

یا قاضی الحاجات  و یا شافی الامراض....

دیروز روزی میمون بود و بالاخره کلنگ بیمارستان چابهار با حضور وزیری به زمین زده شد که یکی از افراد سرآمد کابینه دولت تدبیر و امید است. درود بر همه تلاشگران که زمینه ای را فراهم نمودند و با جان و دل در تحقق این امر نقش بسزایی داشته اند از منتخبین مردم تا منتصبین دولت...

امید است که سرانجام کلنگ بیمارستان چابهار، فرجام بیمارستان شهر پلان را در پی نداشته باشد. درست ۲۸ سال پیش در دولت سازندگی در ثقل  بخش بزرگ دشتیاری، روستای پلان دیروز و شهر امروز، کلنگ بیمارستان ۶۴ تختخوابی به زمین زده شد. مردم از فرط شادی سر از پا نشناختند و به این امید که دیگر برای زایل نمودن امراض صعب العلاج نیازی به پیمودن مسیر طولانی چابهار و یا  بندر کراچی را نخواهند داشت. عملیات ساخت و تجهیزکارگاه بلافاصله شروع می شود اما دیری نمی پاید که متوقف گردید. اینکه  کار به تعطیلی کشانده شد فلسفه اش برای ما تا به امروزمعلوم نیست که آیا اعتبارات به ته کشید یا دست هایی به عمد سبب توقف پروژه گردید ولی هر منتخب و کاندیدی از نمایندگان مجلس، بیمارستان پلان و تحقق این امر را از وعده های انتخاباتی برای مردم استفاده می کرد تا چنگی به دل بزنند و از نقطه ایی که نشانه می گرفتند تیرشان خوب به هدف می خورد. در زمان تمام نمایندگان مجلس و در زمان تمام دولت ها حداقل یک یا دوبار این زمین زبان بسته کلنگ می خورد و به خاطر نجابتش و صداقت مردمانش آهی نکشید تا طیب خاطر نجبا آزرده نشود.

 

آری این سکوت را ما مردمان منطقه دشتیاری شهرستان چابهار از چنین زمین هایی یاد گرفته ایم تا به دلیل سادگی عوامفریبی ها را نیز مثبت تحلیل کنیم. صدای ضعیف ما به جایی نرسید و دیگر صاحبان صدا هم مارا فراموش کرده اند نه منتخبان ما و نه منتصبان دولت که آگاه  به موضوع بیمارستان پلان اند. مردمان این دیار  به وادی فراموشی سپرده شدند و در جلسه امروز با حضور وزیر هم یادی از آن نشد. ای زمین دیارم دیگر خیالت راحت، از کلنگ بی امان مان در امان ماندی!!! و دور از انتظار هم نیست زیرا بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار آورده داشت و منظرش مشرف به آبهای نیلگون، مکان رقص موج و مرجان! و در پیکره ایی از بزرگترین پیکرهای قطب اقتصادی جنب بازارهای هایی که ویترین زینت اند و در آنجا تقدیم شد و خوب هم از اهدا کنندگان تقدیر به عمل آمد.

غافل از آنکه همین منطقه به دلیل ضعف حکومت صفوی مورد دستبرد لشکر پرتغال قرار گرفت و اتفاقا این مکان نقشه پادگان نظامی شان بود و دریا هم تحت سیطره آنها. اما مردان بلوچ از همین دیار به پا خاستند و لشکر پرتغال را شکست داده تا دیگر هیچ اجنبی فکر تصرف خاک وطنم را نداشته باشد. دلیری دیروز شیرمردان و قافله سالاران، امروز کام ملت و دولت را باری دیگر شیرین کرد و من امروز بر آن آزاد منشان و عاشقان وطن درود می فرستم و نباید به خود سخت بگیریم زیرا ناملایمات، مکان رشدمان بوده و هرگز جای ملال نیست چون در منظر جانمایی شده و مستحدثات بیمارستان شهر پلان پیرمردهایی عکازه به دست با کمری دولا و دستانی پینه بسته و با دلقی کهن که فقط ساتر تن است می بینی و یا زالکی که  قصه های پر غصه از دست دادن فرزندانی که به دلیل ناداری و ناتوانی و یا جوانانی چون پرموته ها بدلیل عدم دسترسی به درمان قلب های نیمه جانشان را گاه و بیگاه یا بر اثر سوانح رانندگی و جاده های غار مانند از دست می دهند و یا کودکانی که دچار سوءتغذیه اند و یا بیماری های مسری و از دست دادن عفاف پوشانی که به امید مادرشدن بودند حوران بهشتی می شوند. زیرا در آموزه اسلامی من چنین می گویند جان دادن مادر باردار بر اثر وضع حمل درجه شهادت را دارد. سلام بر خواهر و مادر شهید من!

 

که این اتفاق هم از بد روزگار و تقدیر الهی است که نصیب مردم من شده نه سوء تدبیر مدیران با تدبیر!!! الها تو میدانی که جمعیت ۱۶۸ هزاری منطقه دشتیاری و ۳۰ هزار نفری تلنگ که جزئی از دشتیاری است را توانایی دسترسی به چابهار هم ممکن نیست و دیگر مردم این دیار به فکر سکنی گزیدن در آن شهر شهیر اقیانوسی نیستند و قیمت ملکش برابر و یا  حتی بیشتر از سیاره ماه و مشتری می باشد و آیندگان این شهر,  هموطنان دیگر شهرها خواهند بود و باعث افتخارست که پذیرای ما باشند و میزبان روزهای خوب!

 

 ما در روستاهای آن شهرستان کنونی سفره دل را همچنان گسترده نگاه می داریم و قلبمان قدمگاه همه مهربانان وطن است و علیرغم همه بی مهری ها با مهر و محبت اسقبالتان می کنیم و این فرهنگ غنی مردم من میراث گذشتگانمان است و یادگار اسلاف که بخوبی از آن ارث برده ایم.

خدای من ! نه از مکاتبات جواب گرفته ایم و نه هم از مجادلات. عیب از ما بوده که به جای مراجعه و مرافعه با رب البشر با بشر طی طریق نموده ایم و نه تنها مراد حاصل نشده بلکه  آینده خویش را با تیغ قطعیت پی کرده ایم هم اکنون دست اجابت به امید اجابت به درگاه تو دراز می نماییم. تا مرا در تحت حمایت  بیمه خویش قرار بدهی تا نیازی به اسباب نداشته باشیم چون تو رب الاسبابی و قبل از آنکه سروکار ما به بیمارستان بیفتد مرا حواله قبرستان بنما تا پدر از ناداری شرمسار فرزند نازنینش نباشد و فرزند از سرافکندگی شرمنده صورت چین و چروک پدر حاصل از سختی روزگار نباشد و اگر چنین شد رنج مسئولان و زحمت دوستان کم می گردد و مرا نیز نه به مداوای طبیب نیاز است و نه ساخت بیمارستان شهر پلان!!!!!بازگشت          
 
DOURAN Portal V3.9.8.211
V3.9.8.211