يکشنبه, 5 خرداد 1398 English
         

عنوان : نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها: تخلیه مناطق مرزی در سیستان و بلوچستان یك مسئله امنیتی است،امنیت كشور در گرو توسعه مناطق مرزی

سارانی با بیان اینکه تخلیه روستاهای مرزی یک خطر امنیتی محسوب می شود گفت: در کشورهای توسعه یافته برای تامین امنیت مرزی کشور امکانات و خدمات را به مناطق مرزی انتقال می دهند تا امنیت مرزها را با اجتماعات انسانی تامین کنند.

 

عزیز سارانی نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با اشاره به مهاجرت گسترده مردم استان به استان ها مجاور گفت: مهاجرت مردم به دلیل بیکاری، خشکسالی و نبود امکانات و خدمات و همچنین کاهش امید به زندگی صورت می گیرد که نتیجه آن تخلیه روستاهای مرزی است.

 

وی با بیان اینکه تخلیه روستاهای مرزی یک خطر امنیتی محسوب می شود گفت: یکی از مهمترین عوامل تامین امنیت حاشیه کشور برای جلوگیری از حملات احتمالی همسایگان و یا گروه های تروریستی دیوار دفاعی جمعیتی است چرا که وجود اجتماعات محلی می تواند به طور طبیعی امنیت مرزها را تامین کند. این در صورتی است که تخلیه مرزهای شرقی سبب می شود گروه های مهاجم بدون هیچ مانعی تا مرکز کشور نفوذ کنند.

 

سارانی ادامه داد: کشورهای توسعه یافته تلاش می کنند با گسیل امکانات، خدمات و ثروت به مرزها و ایجاد فرصت های شغلی مهاجرت معکوس را رونق دهند به این صورت که مردم را از مرکز کشور به سمت مرزها هدایت می کنند تا امنیت کشور در نقاط مرزی تامین شود در حالی که در کشور ما وارونه است و ما با مدیریت غلط مرزها را خالی از جمعیت می کنیم.

 

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها اضافه کرد: یکی دیگر از نتایج زیان بار مهاجرت و تخلیه روستاها افزایش حاشیه نشینی در شهرها است که خود سبب ایجاد مشکلات بزرگ تر و فاجعه بار تری می شود.

 

وی سرمایه گذاری در استان های مرزی به ویژه استان سیستان و بلوچستان برای تامین امنیت ملی را ضروری دانست و عنوان کرد: توسعه سیستان و بلوچستان می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم جنوب و جنوب شرق کشور را تحت الشعاع پیشرفت خود قرار می دهد و افزون بر آن می تواند به توسعه مرزی افغانستان و پاکستان نیز کمک کند که با امنیت ایران به صورت مستقیم در ارتباط است.

روابط عمومی شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان

 بازگشت          
 
DOURAN Portal V3.9.8.211
V3.9.8.211