سه‌شنبه, 30 مرداد 1397 English
         

عنوان : بیانات ریاست شورای اسلامی استان در دوازدهمین اجلاس شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان

بلوچ زهی با انتقاد از عدم شناخت یا اهمیت ندادن مسئولین به شوراها و رقیب پنداشتن آنها گفت: شوراها اعم از پایه و فرادست راهی دراز تا رسیدن به تکامل در پیش دارند.

عبدالعزیز بلوچ زهی رئیس شورای استان سیستان و بلوچستان در دوازدهمین اجلاس شورای این استان، با بیان اینکه شوراها در اندیشه امام خمینی تبلور عینی حاکمیت مردمی بود، گفت:  شورائیان را انسان هایی مخلص و بی ریا و خدمت گزارانی بی مزد دانست که پایان ماه منتظر واریز حقوق از طرف دولت نیستند.

وی استان سیستان و بلوچستان را استانی غیر برخوردار با ویژگی های منحصر به فرد معرفی کرد و توضیح داد: مردم این استان انسانهایی مهمان نواز، ولایتمدار و مهمتر از همه مرزدارنی هستند که حاضر نبوده و نیستند یک وجب خاک کشور عزیزمان ایران را به اجنبی واگذار کنند. علیرغم تمام سختی ها و مشکلات و فشارها و تحریم های ظالمانه آمریکا حاضر به استفاده یک هسته خرما  و نان چای بوده اما اجازه ندادند یک قدم به خاکشان ورود پیدا کنند.

بلوچ زهی افزود: در حال حاضر که این مردم پاک سرشت مورد خشم و غضب، قهر طبیعت و پدیده شوم خشکسالی قرار گرفته  و نیاز  به مساعدت مرکزنشینان در رأس نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری و در مرحله بعدی دولت محترم و در نهایت مدیریت جوامع محلی و رکن اصلی نظام به عنوان قوه چهارم و شورای عالی استانها دارند.

رئیس شورای استان سیستان و بلوچستان با استناد به آیه (وَ أَمْرُهُمْ شُوری‏ بَیْنَهُمْ) اهمیت و ارزش شوراها و کار شورایی را برگرفته از قران دانست و تصریح کرد: اصل یکصد و سوم قانون اساسی مصداق کاملی است بر ارزش افزایی شورا و مصوبات شورا، که استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت مصوبات شوراها هستند.

بلوچ زهی با انتقاد از عدم شناخت یا اهمیت ندادن مسئولین به شوراها و رقیب پنداشتن آنها بیان کرد: این در حالی که شوراها پل ارتباطی بین مردم و مسئولین برای انعکاس مشکلات و معرفی بهترین راه حل برای معضلات هستند، که متأسفانه نظر بعضی از مسئولین دستگاه های اجرایی برعکس می باشد، البته حق به جانب مسئولان محترم انتصابی از طرف دولت است، زیرا شورایی که هنوز برای مسئولان ناشناخته و هویت شورا مجهول باشد انتظاری بیش از این نیست. شورایی که فاقد مکان معین یا همان دفتر شورا، امکانات ابتدایی و جانبی دیگر که بیان آنها را صلاح نمیدانم باشد چه انتظاری می توان داشت؟

وی ادادمه داد: شورایی که در بحث مشکلات کشاورزی و دامداری و سایر معضلات کشاورزان ورود پیدا می کند و برای بهبود وضع کشاورزان راهکار ارائه می کند با واکنش تند و غیر منطقی مسئولان مواجه می شود مردم چه امیدی از شوراها داشته باشند و یا وقتی شورایی در بحث بهداشت و درمان و سلامت ورود پیدا می کند و مسئولین عدم تخصص شوراها در ارائه راهکار برای مهار بیماری ها سخن به میان می آورند آیا می توان از چنین شورایی انتظار حل مشکلات مردم را داشت؟

رئیس شورای استان سیستان و بلوچستان با انتقاد از نادیده گرفتن شوراها، افزود: شورایی که هنوز حق تصمیم گیری برابر چهار چوب ضوابط در امورات مربوط به عمرانی،فرهنگی،آوزشی و خدماتی را ندارد و باید برای تصویب کارهای اجرایی از مسئولان محترم دولت دستور بگیرند آن هم فقط نظارت و حق دخالت از آنها سلب شده را می توان شورا نامید؟

بلوچ زهی شوراهای شهر و روستا و سطوح مختلف آن شامل شوراهای فرادست را مجموعه ای پیوسته از نظام شورایی کشور دانست و خاطر نشان کرد: این زنجیره ی به هم پیوسته در تعامل با یکدیگر قادر به پاسخگویی به مطالبات مردمی هستند، در ارزیابی از نظام شورایی کشور شاهد گسست ها و گسل هایی هستیم. این گسست ها  بر اساس تجربه و نظر کارشناسان حوزه ی شورایی ناشی از عدم پیوستگی و توجه به شوراهای فرادست می باشد.

وی اضافه کرد: در تاریخ گذشته شوراها هر چند انجمن های بلدیه در زمان تشکیل با این معضل مواجه بودند، این روند تاریخی کماکان ادامه داشته و نظام شورایی هم اکنون از آن رنج می برد. اگر چه انجمن های بلدیه با توجه به فرهنگ دوران تشکیل با مقاومت ها و مخالفت ها از سوی هیئت حاکمه و مردم مواجه بودند. انتظار می رود که با گذشت سال ها از تجربه شورایی و طی 4 دوره از شوراهای  نوین دیگر نظام شورایی بر مدار پایدار و بدون مشکل ومعضل حرکت و به مردم خدمت و از نظر مردم سالاری و مولفه های دموکراسی تضمین کننده ی ثبات ساختار سیاسی کشور باشد. با نگاهی اجمالی و حتی سطحی می توان دریافت که شوراها اعم از پایه و فرادست راهی دراز تا رسیدن به تکامل در پیش دارند.

رئیس شورای استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شوراهای شهر به دلیل نظارت بر عملکرد شهرداری ها و دخالت در تنظیم بودجه به موجب قانون، مشکلات کمتری نسبت به سایر سطوح شورایی دارند، اضافه کرد: اما شوراهای فرادست حتی شورای عالی استان ها علیرغم جایگاه ویژه در قانون اساسی دست نیاز به سوی این و آن دارد همانطور که در زمان انجمن های بلدی جایگاه حقوق آنان مشخص نبود، امروزه نیز جایگاه حقوقی شوراها مشخص نیست و این نشان از آن دارد که تغییر در احوال شوراها از آن زمان تاکنون نشده است.

وی با انتقاد از عدم تخصیص ردیف بودجه به شورای عالی استان ها به عنوان عالی ترین سطح شورایی کشور گفت: شورای استان طبعاً متأثر از وضعیت علمی و مالی شورای مافوق می باشد. ساختار سازمانی شورای استان فاقد نیروی کارکردی و پژهشی تعریف شده می باشد. این پیکره نیمه جان شورای عالی استان ها سایر سطوح شوراهای فرادست را بی جان کرده است، شورای شهرستان پس از طی 4 دوره در بسیاری از شهرستان ها فاقد ساختار سازمانی مناسب می باشد. شوراهای بخش به طریق اوولی از این معضل رنج می برند. در یک کلام می توان گفت شوراهای فرادست در حال حاضر بی شباهت به ببر کاغذی افسانه ها نیستند.

بلوچ زهی افزود: شوراها به عنوان یکی از نهادهای مردم سالاری دینی و دموکراسی اسلامی باید مانند سایر نهادهای جمهوری اسلامی چون 3 قوه دارای ردیف بودجه ای و اعتباری باشد. تاکنون این رکن نظام مانند یتیم 3 قوه دیگر در نظر گرفته شده است در بودجه سالانه سال های ماضی این مهم به محاک فراموشی سپرده شده است.رئیس شورای استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در برنامه های بالادستی مانند برنامه 20 ساله و برنامه های 5 ساله شوراها فاقد جایگاه و ردیف های اعتباری هستند، تصریح کرد: اگر اراده ی تصمیم سازان بر حفظ جایگاه شوراها مطابق منزلت در قانون اساسی باشد. باید جبران مافات کنند و در سیاست های کلان کشور با تخصیص ردیف اعتباری، شوراها را از بن بست اقتصادی خارج کنند.وی اضافه کرد: براساس قانون نظارت بر عملکرد شهرداری، انتخابات شهردار و... از وظایف ذاتی شوراهاست، اما نهاد ناظر در لوایح و اصلاح ساختار و استخدام های شهرداری فاقد اختیار است دخالت استانداری ها در امر و نهی و وضع بخشنامه ها و ... امری غریب به نظر می رسد.

 بازگشت          
 
DOURAN Portal V3.9.8.211
V3.9.8.211