سه‌شنبه, 30 مرداد 1397 English
         

عنوان : بیانات نماینده استان در شورایعالی استانها در دوازدهمین اجلاس شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان

بیانات شه بخش گرگیج نماینده استان و عضو هئیت رئیسه شورایعالی استانهادر دوازدهمین اجلاس شورای اسلامی استان سیستان و بلوچستان:

در سیستان و بلوچستان 9871 روستا وجود دارد که نزدیک به ۵۱.۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد. از این بین ۳۱۶۶ روستا شورا دارند که این یک چالش است و مابقی روستاها بدون شورا هستند که تعداد ۶۷۰۵ روستا را شامل می شود. این تعداد روستاهایی با جمعیت زیر ۲۰ خانوار را تشکیل می دهد که اگر بالای این تعداد بودند.

گرگیج افزود: بنابراین ۶۷۰۵ روستای فاقد شورا از داشتن متولی محروم هستند و هزینه ای که برای آنها تخصیص می یابد نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای آنها باشند. اخیرا هم که اعتباری از سوی وزارت کشور برای روستاهای بدون دهیاری پیش بینی کرده است که متاسفانه در پیچ و خم درگیری بین وزارت کشور و بنیاد مسکن باقی مانده است.

نماینده استان در شورایعالی استانها ادامه داد: شاکله اشتغال زایی در سیستان و بلوچستان در اسناد بالا دستی مولدسازی روستاها است اما کاری صورت نگرفته است و مردم روستاهای ضعیف به شهرها مهاجرت می کنند و حاشیه نشینی در شهرها ایجاد می شود.  

نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها مرز دریایی را بسیار مهم قلمداد کرد و توضیح داد:  سیستان و بلوچستان دارای 300 کیلومتر مرز دریایی است و افزون بر آن مرز خشکی با دو کشور همسایه نیز دارد. این امان مزیت ترانزیتی زیادی برای استان و کشور دارد اما زیرساخت های استان توسعه نیافته است و مردم از واردات کالاها از طریق بنادر استان بهره ای نمی برند. بنادر تنها برای ارسال کالا به کشورهای دیگر استفاده می شوند اگر مردم بخواهند از همان کالا استفاده کنند باید به صورت قاچاقی وارد کنند و سهم مردم از منطقه ویژه اقتصادی چابهار تنها دیدن کالاهای لوکس است.

وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان با توجه با چهار فصل بودن دارای زمین های کشاورزی با کیفیت است اما ۲۰ سال است که این استان درگیر خشکسالی است و کار مهمی برای مهار آب های سطحی نشده است. این در حالی است که استان در کنار دریای مکران است و نمی توانیم از آب دریا را برای استفاده مردم تصفیه کنیم. این یک فاجعه است که تنها ۲۳ درصد مردم شهر چابهار به آب آشامیدنی دسترسی دارند.

گرگیج با بیان اینکه مردم سیستان و بلوچستان هنوز رابطه خوبی با حاکمیت برقرار نکرده اند گفت: دلیل این شرکت نکردن نخبگان استان در مناسبات قدرت است. این در حالی است که کشورهای عربی تمام تلاش خود را برای جذب این نخبگان کرده اند اما مردم استان مردمی میهن دوست و پایبند به نظام اسلامی هستند حاضر نیستند سخت ترین شرایط کشور خود را به بهترین شرایط کشورهای بیگانه بفروشند.

عضو هیات رئیسه شورای عالی استان ها و نماینده شورای استان در پایان گفت: شورای عالی استان ها می تواند با تدوین طرحی مشکلات استان های توسعه نیافته را به وزارت خانه ها ارسال کند. ما می توانیم شاخص های توسعه استان را در قالب یک طرح تنظیم و اختیار شورای عالی استان ها قرار دهیم.بازگشت          
 
DOURAN Portal V3.9.8.211
V3.9.8.211